
Kdaj moramo poseči po ventilacijski krtački kot preprosti obliki okenskega zračnika? Prvič takrat, če je le-ta v določenem bivalnem prostoru predpisana, zaradi uporabe plina ali posebnega namena uporabe prostora in drugič, če so sicer odlična okna in vrata preveč tesna, prostor pa ni zračen. V takem neprezračenem prostoru se tvori na površinah kondenz in posledično plesen.
V primeru daljše odsotnosti stanovalcev (dopust) iz varnostnih razlogov ne puščamo oken odprtih po horizontali. V tem primeru nam odlično pomaga eden od specialno prilagojenih okenskih zračnikov Airace ali Annkas ali preprosta rešitev z ventilacijsko krtačko. Namestimo jo v gornji del okenskega krila, na mesto, kjer je običajno tesnilo v priporočeni iz testirani dolžini 10 ali 20 cm. Vstavljena je v utor za tesnilo, kot okensko tesnilo. Nudi omejen obseg zračenja, ravno pravšnji za prijetno bivalno klimo v prostoru, pri tem pa tudi proti-vlomno varnost. Zaradi preprostosti rešitve in permanentnega zračenja, regulacija pretoka ni mogoča, razen, če povečamo dolžino krtačnega vložka. Poleg ventilacije nam krtačka tvori tudi prašno zaporo.
Zračenje je ekonomično, enostavno, brez sočasne občutne izgube toplote. Način zračenja je primeren tako za stara kot nova okna. Ker je vgrajena v notranjem območju okna, ne moti izgleda okna.